OPIS

Chyba każdy wie gdzie leży i czym jest Gdańsk, jedno z piękniejszych miast w Polsce. Miasto, które bogactwem historii, atrakcji i zabytków przewyższa nie jedno miejsce nie tylko w Polsce ale i w Europie. Ale już, nie każdy wie, że można tam dopłynąć np. z Miłomłyna, nie wypływając na morze.

na wodach gdanskaWody Gdańska to Motława, Stara Motława, Kanał Kaszubski, wody portowe, Martwa Wisła, rozlewisko Wisły Śmiałej i Martwej. Szlaki kajakowe: Radunia, Opływ Motławy. W Górkach Zachodnich (rywalizujących ze Szczecinem o miano Stolicy Polskiego Żeglarstwa) zlokalizowane jest skupisko ogromnych portów i przystani jachtowych. Nie mniej miejsc cumowniczych znajduje się w samym sercu miasta, na starówce. Główną drogę wodną stanowią Martwa Wisła i Motława z Kanałem Kaszubskim i Kanałem Portowym. Na większości dróg wodnych panuje ożywiony ruch różnego typu statków, barek, pchaczy i jednostek białej floty. Należy zachować szczególną uwagę.

gdanskGdańsk to miasto portowe, położone u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego oraz archidiecezji gdańskiej i prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Gdańsk z 456 967 mieszkańcami zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem liczby ludności, a także szóste miejsce pod względem powierzchni – 261,96 km². Ośrodek aglomeracji gdańskiej, wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Jest jednym z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii. Gdańsk posiada wartościowe zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych, jest również miastem królewskim i hanzeatyckim, swego czasu najludniejszym i najbogatszym w Rzeczypospolitej. Pierwsza wzmianka o Gdańsku pochodzi ze spisanego po łacinie Żywotu świętego Wojciecha, który opisuje wizytę biskupa na tym terenie wiosną 997 i tę datę często przyjmuje się umownie jako początek dziejów miasta chociaż już w VII wieku była tu osada rybacka. W dokumencie tym Jan Kanapariusz nazwę Gdańska zapisał w zlatynizowanej formie urbs Gyddanyzc. Miejscowość pod zlatynizowaną nazwą Gdanczk wymieniona jest w łacińskim dokumencie wydanym w Lubiniu w 1281 roku sygnowanym przez księcia pomorskiego Mściwoja II. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Gdańsk stanowi jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, pomimo że prawie całe historyczne śródmieście zostało odbudowane po ostatniej wojnie, a znaczna część zabytków ruchomych uległa zniszczeniu bądź rozproszeniu.

Gdańsk, i nie tylko, pamiętajmy że jest jeszcze Sopot i Gdynia, to raj dla turystów, w tym wodnych, dziesiątki marin, przystani i bogata oferta turystyczna powoduje że jest idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek, czy kilkudniowy rejs wiosną lub jesienią.

LOCJA

Ze śluzy Przegalina wpływamy na Martwą Wisłę, do centrum Gdańska jest ok. 20km. Do mostu zwodzonego w Sobieszewie na 9km, rzeka nie różni się od innych żuławskich rzek, cisza i spokój. Dalej zaczynają się zabudowania, przystanie, wody portowe.

Kilometr za mostem, szlak się rozdziela, na północ, Wisłą Śmiałą (część rozlewiska to rezerwat), płyniemy do Górek Zachodnich z kilkoma żeglarskimi przystaniami. Kierując się prosto wpływamy na wody portowe właściwe, jest tam wzmożony ruch innych jednostek, nie tylko turystycznych.

Po kilku kilometrach dopływamy do serca Gdańska, na północ Kanał Kaszubski, port, Westerplatte i dalej na morze. Kierując się na południe, wpływamy na Motławę. Przed samą starówką czeka jeszcze kładka dla pieszych, również otwierana o ustalonych godzinach.

Na Wodach Gdańska stykają się wodny śródlądowe i morskie, należy pamiętać, że obowiązuje tu oznakowanie nawigacyjne morskie, tzw. system IALA region „A”, kolor zielony – prawa strona toru wodnego, patrząc od strony morza.

Pełny opis, TUTAJ.

RZEKI

rzekiMartwa Wisła, Wisła Śmiała, Motława Gdańska, Martwa Wisła to dawne główne ramię ujściowe Wisły. Stało się „martwe”, po powstaniu Przekopu Wisły w Świbnie i odcięciu od głównego ujścia śluzami w Przegalinie i Pleniewie. Ta ostatnia została rozebrana po wojnie. Martwa Wisła stanowi ważny szlak wodny i umożliwia dotarcie do Gdańska od strony Wisły, z ominięciem wód morskich Zatoki Gdańskiej. Wisła Śmiała powstała zimą 1840 r., wskutek przerwania pasa wydm nadmorskich przez spiętrzone lodem wody. Aż do wykopania Przekopu Wisły w 1895 r. miejsce to było głównym ujściem Wisły do morza. Nazywane jest także Przełomem Wisły Śmiałej lub Rozlewiskiem Wisły Śmiałej. Motława to rzeka płynąca przez Żuławy Gdańskie i uchodząca do Martwej Wisły przy Polskim Haku. Pętla Żuławska obejmuje tylko ostatni, gdański, odcinek Motławy.

Ruch statków

Na całej trasie należy uważać na ruch statków – także morskich, holowników, pchaczy z barkami i innych jednostek profesjonalnej żeglugi. Ze względu na styk wodnych dróg śródlądowych z morskimi, oznakowanie nawigacyjne na większości szlaku jest kompatybilne z oznakowaniem morskim.

Mosty

Szlak Martwej Wisły rozpoczynamy od śluzy Przegalina. Stały most przy śluzie od 2012 jest już  zwodzony. Na trasie jest także most zwodzony w Sobieszewie (otwierany), a także, za Stogami, stałe mosty – wantowy, kolejowy obrotowy (nieotwierany) i Siennicki. Końcowy odcinek Martwej Wisły, to wody portowe i Polski Hak. Na obrotnicy, przy Polskim Haku, do wyboru są cztery kierunki:

  1. Na północ, Kanałem Kaszubskim – przez wody portowe do Wisłoujścia, Westerplatte i na Zatokę Gdańską.
  2. Na zachód, „właściwą” Martwą Wisłą – przez byłe tereny Stoczni Gdańskiej i portu gdańskiego (zakaz żeglugi), łącząc się ponownie z Kanałem Kaszubskim w pobliżu Westerplatte.
  3. Na południe wpłyniemy na Motławę, czyli na Stare Miasto w Gdańsku i do Mariny Szafarnia.
  4. Na wschód – wrócimy na Martwą Wisłę, w kierunku Górek Zachodnich, Sobieszewa i Przegaliny.

Mielizny, poza torem wodnym, zdarzają się na odcinku od śluzy Przegalina do mostu w Sobieszewie. Za Górkami Wschodnimi odcinek rzeki jest przebudowany i poszerzony na długości ok. 333 m do 51 m. Dawniej była tu śluza Pleniewo. Dalej jest znów szeroko, aż do mostu wantowego.




 

PRZYSTANIE

W Gdańsku jest tego naprawdę wiele, od przystani na uboczu jak w Wiślince lub Górkach Zachodnich, po mariny w centrum starego miasta na Motławie. Znajdziemy więc tam ciszę i spokój ale również zgiełk portowego miasta.

wislinkaWiślinka, jedna z tzw przystani unijnych, których powstało wiele w ostatnich latach. Przystań jest zlokalizowana głęboko w zatoczce na południowym brzegu Rozlewiska Wisły Śmiałej. Dla wodniaków przygotowano kilka miejsc cumowniczych na pomostach pływających z y-bomami, zaplecze sanitarne oraz wiatę do biesiadowania. Zbudowany kompleks rekreacyjno – szkoleniowy posiada stumetrowy hangar dla sprzętu pływającego, dźwig, a także mniejsze pomosty przeznaczone dla jachtów, łodzi motorowych i kajaków.

GÓRKI ZACHODNIE

Jest tam kilka marin, które znajdują się u samego ujścia Wisły Śmiałej. I mimo sporej odległości od centrum mista, miejsce jest bardzo popularne wśród żeglarzy. Znajdują się tam równierz firmy świadczące usługi związane z wodą, żeglarstwem itd.

narodowe CZNarodowe Centrum Żeglarstwa zlokalizowane jest u ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Rezerwatu Przyrody „Ptasi Raj”, 100 metrów od piaszczystej plaży i lasu. Centrum położone zaledwie kilkanaście kilometrów na wschód od aglomeracji trójmiejskiej pozwala odciąć się od wielkomiejskiego zgiełku nie tracąc jednocześnie kontaktu z cywilizacją. Posiada 51 miejsc postojowych. W marinie jest kompleks odnowy biologicznej z sauną, gabinetami masażu i hydromasażu, .gabinetem fizykoterapii i salką gimnastyczną wyposażoną w ruchomą bieżnię, ergometry, atlasy do ćwiczeń, itp.

galionGalion - AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego Marina Galion zlokalizowana jest w północnej części Rozlewiska Wisły Śmiałej, w sąsiedztwie Narodowego Centrum Żeglarstwa od wschodu i Akademickiego Klubu Morskiego od zachodniej strony. Charakterystyczne, widoczne z daleka budynki na terenie przystani to tytułowy Hotel Galion oraz ciemnożółty budynek hangaru. Przystań oferuje pełną obsługę żeglarzom. Są gościnne i armatorskie miejsca do cumowania, prąd na kei, możliwość tankowania wody, toalety i prysznice. Gastronomia to restauracja hotelowa i bar - zlokalizowany w głębi przystani.

tamkaPrzystań Tamka zlokalizowana jest w gdańskiej dzielnicy Stogi, pomiędzy przystaniami Yacht Klubu Północnego i GKM Zaruskiego. Została wybudowana w ramach programu Ożywienia Dróg Wodnych w Gdańsku i oddana do użytku w 2012 roku. Od czerwca 2013 jest zarządzana przez MOSiR. Jest to miejsce które spełni wszelkie oczekiwania żeglarzy. Mają tu do dyspozycji różnego rodzaju miejsca postojowe - dla mniejszych i całkiem dużych, pełnomorskich jachtów, parking, pełne zaplecze sanitarne, wyposażoną kuchnię a nawet pralnię. Wzdłuż nabrzeży zlokalizowane są skrzynki do poboru prądu, możliwe jest tankowanie wody a także odbiór ścieków z jachtowych urządzeń sanitarnych. Całość jest ogrodzona i strzeżona całą dobę. Dojazd do centrum Gdańska zapewniają połączenia tramwajowe i autobusowe (do przystanku 7 minut piechotą).

marina gdanskMarina Gdańsk – bliżej się nie da, Port jachtowy w centrum starego Gdańska. 60 miejsc postojowych, dopuszczalne zanurzenie 3, 5 metra, na miejscu: bosman, informacja, bankomat, telefon, pomoc medyczna, bar, sklepy, hotel, WC, prysznic, woda pitna, prąd, 300m. do pływającej stacji Lotos. Gdańska marina zlokalizowana jest wzdłuż Nabrzeża Szafarnia na Nowej Motławie, przystań długości 290m usytuowana jest naprzeciw Gdańskiego Żurawia. Przystań Jachtowa Marina Gdańsk od chwili powstania w 1997 roku, jest atrakcją turystyczną i nie tylko przyciąga licznych turystów do centrum starego miasta, ale również dodaje mu prestiżu. Gdańsk w rocznicę swojego tysiąclecia dołączył do grona europejskich miast legitymujących się posiadaniem przystani jachtowej w samym centrum. Marina w Gdańsku znana jest z faktu że cyklicznie gości flotylle jachtów biorących udział w regatach Baltic Sail, Puchar Heweliusza i Regatach o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Oprócz imprez cyklicznych przystań gości liczne jednostki przybywające ze wszystkich zakątków świata. Marina w Gdańsku jest nowoczesnym obiektem, dysponującym zapleczem w postaci energii elektrycznej, oświetlenia wodę i sanitariaty. Do dyspozycji gości mariny są pralkosuszarki, internet bezprzewodowy, oraz usługi w postaci odbioru nieczystości stałych i zużytego oleju. W bezpośrednim sąsiedztwie mariny znajduje się pływająca stacja paliw, sklepy, restauracje, banki i urząd pocztowy. Na terenie obiektu dostępna jest obsługa w języku angielskim i jest on chroniony przez całą dobę. Przystań posiada 60 numerowanych miejsc, a obsługa biurowa gości prowadzona jest pomiędzy 7:30 a 19:00.



Nasze jachty

Nasz Region

Nasze Video

Drogi wodne

Partnerzy