CZEKAMY NA WAS W MIŁOMŁYNIE - PRZYSTAŃ NA WYSPIE

Porty

krynica morskaKrynica Morska 

Krynica jest dla Zalewu tym, czym dla Mazur są Mikołajki czy Giżycko. Największy na Zalewie port jachtowy, gdzie żeglarze nie są dodatkiem. Czyste, morskie plaże, rozwinięte zaplecze handlowe, gastronomiczne, hotelowe, moc atrakcji. Na trasie każdego rejsu po Zalewie Wiślanym Krynica znajdzie się na pewno. Krynica Morska jest jednym z najmniejszych, pod względem liczby ludności, miast w Polsce. Usytuowana na północy Polski, na małym skrawku lądu - Mierzei Wiślanej, otoczona od północy wodami Morza Bałtyckiego, a od południa Zalewu Wiślanego porośnięta wiecznie zielonym, sosnowo - bukowym lasem, od dziesiątek lat przyciąga tysiące turystów.

Wschodnią część portu stanowi przystań jachtowo-pasażerska podzielona pirsem Pasażerskim, do którego dobijają jednostki pasażerskie białej floty, statki typu kontroler i okazjonalnie pchacze. Wschodni basen przystani stanowi nieczynne nabrzeże Jachtowe. Po wschodniej stronie pirsu Pasażerskiego znajdują się trzy baseny przedzielone pirsami, których część jest przeznaczona dla stałych rezydentów JachtKlubu Krynica Morska i jednostek profesjonalnych. Przy pirsie 1 cumuje motorówka policyjna, kuter i jednostki korzystające ze slipu. Przy pirsie 2 cumują jachty rezydenckie do charakterystycznych pomarańczowych boi. Reszta miejsc należy do gościnnych jachtów.
Do przystani pasażersko-jachtowej należy podpływać od stawy "Elbląg", a następnie w nabieżniku świetlnym "Krynica Morska" przez oznakowany tor wodny o głębokości technicznej 2,0 m, szerokości w dnie 40 m i długości 1,65 km do prawej główki wejściowe.
Więcej info: www.porty24.pl

 piaskiPiaski (Nowa Karczma)

Stara wieś rybacka o charakterze letniskowym leży około 4 km od granicy państwowej Polski i Rosji. Nazwa Nowa Karczma pochodzi od istniejącej tu w średniowieczu karczmy, powstałej dzięki przywilejowi z 1429 r. nadanemu karczmarzowi Hannosowi przez komtura krzyżackiego Henryka Holta. Około 1600 roku zbudowano tu pierwszy kościół. Do dzisiaj zachował się cmentarz mennonicki z XVIII w. Z biegiem czasu osada Piaski rozwijała się, kilkakroynie zmieniając swoje położenie (przesunęła się na zachód). Przyczyną tego były wędrujące wydmy, ruchome piaski zasypujące systematycznie zabudowania wsi. Ostatnia taka migracja miała miejsce w 1825 r. Po zniszczeniach wojennych rozwój wsi datuje się dopiero od 1964 roku, kiedy doprowadzono do Piasków asfaltową drogę z Krynicy Morskiej. Ludność wsi zajmuje się rybołówstwem a w okresie lata obsługą ruchu turystycznego. Letnisko posiada czystą, rozległą plażę pełnomorską z niezanieczyszczoną wodą oraz malownicze wały wydmowe porośnięte lasem. W pobliżu Piasków znajduje się wydma o wysokości 31 m n.p.m. stanowiąca atrakcję okolicy. Od 1990 r. Piaski wchodzą w skład miasta Krynica Morska.

braniewoBraniewo, Nowa Pasłęka i Kanał Pasłęki

Nowa Pasłęka to ostatni „oficjalny” port morski na wschodzie Rzeczypospolitej, położony nad jednym z kanałów ujściowych rzeki Pasłęki. Nowa Pasłęka to odpowiednik Piasków na Mierzei. Oaza ciszy i spokoju. Malownicze otoczenie przypomina krajobraz Niderlandów. Rzeką Pasłęką możemy dopłynąć do Braniewa, gdzie zacumujemy w nowo wybudowanej przystani dla wodniaków. Jeżeli chcemy zażyć odrobiny nocnego życia, dobrym wyborem będzie przystań Dom Rybaka, z tawerną. Jeśli chcemy odpocząć od zgiełku, cumujmy w porcie Nowa Pasłęka. Nowa przystań żeglarska, zbudowana w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I”, zlokalizowana jest w Starej Pasłęce, pomiędzy przystanią Dom Rybaka, a mostem zwodzonym (obecnie nieczynnym). Braniewo jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Na kształtowanie tkanki miasta miała wpływ ponad 750 letnia historia, której bieg pozwolił przetrwać niestety niewielkiej ilości elementów dziedzictwa kulturowego. Początki powstania miasta to wybudowanie przez Krzyżaków około roku 1240 drewnianej warowni. Obok, na wyspie nieco powyżej obecnego Braniewa kupcy założyli osadę targową. W 1254 r. owa osada otrzymała prawa miejskie lubeckie jako Braunsberg, ale już w 1260 r. została zniszczona podczas powstania Prusów. Po stłumieniu powstania, w roku 1273 rozpoczęto odbudowę miasta, zaś w 1280 roku wzniesiono zamek biskupi. W 1284 roku Braniewo ponownie otrzymało przywilej lokacyjny na prawie lubeckim.
Z Nowej Pasłęki do miejscowości Piaski pływa w sezonie codziennie rano tramwaj wodny. Port Urzędu Morskiego: wejście przez kanał portowy. Położony malowniczo w Kanale Pasłęki w odległości 300 metrów od ujścia rzeki do Zalewu. W 2013 w porcie przeprowadzono remont nabrzeży, brak infrastruktury. Warto skontaktować się z gospodarzem portu. Kontakt: 55 243 24 00.
 
Podejście Kanał Pasłęki
Od głównego toru wodnego Zalewu. Początek toru podejściowego wyznacza pława PAS (nieświecąca). Od niej płyniemy w stronę brzegu. Wejście do Nowej Pasłęki znajduje się w miejscu, gdzie linia brzegowa tworzy wychodzącą w Zalew wypukłość. Jachty o większym niż 1,2 m zanurzeniu mogą mieć problem z wejściem.
 
Tor podejściowy
Przed portem ustawione są bramki z pław. Jeżeli płyniemy od strony Fromborka, pamiętajmy o kamieniach na wysokości wsi Różaniec. Podchodząc w osi toru podejściowego uważajmy na kamienną groblę, będącą przedłużeniem wschodniego falochronu.
 
Nabieżniki
Światło/znak przedni: na zachodnim falochronie zielona kratownicowa wieża z nautofonem. Z tyłu za wieżą maszt wiatrowskazu. Tylnego światła ani nabieżnika nie ma. Osobliwością jest nautofon, który nadal jest czynny i włączany jest przez bosmana w momencie zamglenia lub złych warunków atmosferycznych. Nadaje on literę „N” w okresie 30 sekund.
 
Ujście rzeki Pasłęki
Ujście zostało uregulowane i pogłębione w latach 2010-2011. Odbudowano podtopiony i zdewastowany falochron wschodni. Z urobku powstałego podczas pogłębiania usypano plażę. Wpływamy, trzymając się zachodniej strony ujścia rzeki. Właściciel Domu Rybaka wystawia w miarę możliwości boje wskazujące drogę. Mijamy plażę na zachodnim brzegu, natomiast na wschodnim mnóstwo zieloności. Z prawej strony wyspa, z jednym domem mieszkalnym i ruinami.


fromborkFrombork (niem. Frauenburg, łac. Castrum Dominae Nostrae)

Miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Frombork. Jest położony na Równinie Warmińskiej, nad Zalewem Wiślanym, na północnym krańcuWysoczyźny Elbląskiej. W miejscowości znajduje się port morski oraz morskie przejście graniczne. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. elbląskiego.
Port we Fromborku jako jeden z ostatnich czeka na rewitalizację. W tej chwili jest to typowy port rybacki ale posiada kilka miejsc dla turystów i warto do niego zawitać.
Informacje o porcie: www.zalewwislany.pl

tolkmickoTolkmicko (do 1945 niem. Tolkemit)

Miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Tolkmicko, położone nad Zalewem Wiślanym. Ośrodek usługowy i turystyczno-wypoczynkowy. Przemysł spożywczy (rybny, przetwórstwo owoców i warzyw). Port morski. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. elbląskiego. O najdawniejszej przeszłości Tolkmicka mówią jedynie legendy, które wywodzą nazwę miasteczka od imienia Mity - córki kunigasa Tolka, panującego na potężnym grodzie. Fosy i wały tego grodu zachowały się do dnia dzisiejszego (grodzisko Tolkemita). Prace wykopaliskowe wskazują, że powstanie grodu tolkmickiego można datować na wczesną epokę żelaza, to jest na lata 650-400 p.n.e.

Port składa się z długiego, prostokątnego basenu, którego początkową część stanowi około stumetrowy kanał wejściowy z falochronami wschodnim i zachodnim. Do falochronu zachodniego mogą z obu stron cumować statki białej floty. Kanał wejściowy ma szerokość 40 metrów. Za kanałem wejściowym basen portowy rozszerza się na obie strony i ma długość 240 metrów i szerokość 58 metrów.
Więcej info: www.zalewwislany.pl

źródło: zalewwislany.pl; wikipedia.pl

 

Kontakt

GoodTimeCzarter

ul.Cicha 4

14-400 Pasłęk

tel +48 608-455-390

tel.+48 604-325-127

kontakt@goodtimeczarter.pl

Licznik Odwiedzin

Dziś 1

Miesiąc 405

Od początku 15313

Odwiedza Nas

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.