CZEKAMY NA WAS W MIŁOMŁYNIE - PRZYSTAŃ NA WYSPIE

Ciekawe Miejsca

Zalew, to także wiele lądowych atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia – Planetarium we Fromborku, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, piękne morskie plaże na mierzei wiślanej, dziki spacerujące w Piaskach i jedzące turystom z ręki (to zabronione i niebezpieczne), wąskotorowa kolejka, która ze Sztutowa powiezie Was do krainy Żuław Wiślanych. Oprócz portów rojnych i gwarnych jak Krynica Morska, znajdziecie tu także takie „w stylu mazurskim” przystań w Jagodnej, dziki porcik rybacki w Kątach Rybackich, czy senną, spokojną, cichą Nową Pasłękę

 

Muzeum Stutthof w Sztutowie

muzeum szttuthoffKonzentrationslager Stutthof (Zivilgefangenenlager Stutthof, Sonderlager Stutthof, Arbeitserziehungslager Stutthof) – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny utworzony na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska (niem. Freie Stadt Danzig), w miejscowości Sztutowo, 36 km od Gdańska. Funkcjonował od 2 września 1939 roku do 9 maja 1945 roku. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Państwa Polskiego. Działał on łącznie 1007 dni. Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało powołane dzięki staraniom byłych więźniów obozu Stutthof, uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w dniu 12 marca 1962 r. Muzeum jest państwową instytucją kultury podległą Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 Rezerwat Buki

rezerwat buki

Mierzei Wiślanej położony jest ok. 0,8 km na południe od drogi Przebrno-Krynica Morska. Utworzony został w 1962 roku w Przebrnie na powierzchni 7 ha. Ochronie rezerwatu podlega głównie prawie 200-letnie buki, a także dęby, świerki, garby, olcha czarna, a z drzew sztucznie wprowadzonych sosna wejmutka i modrzew europejski. Znajdują się tu również stanowiska licznych gatunków roślin podlegających ochronie (m. in. konwalia majowa, kruszyna pospolita i bluszcz pospolity). W poszyciu leśnym spotkać można jarzębinę oraz brzozę brodawkowatą i omszoną.

 

 

  Latarnia Krynica Morska

latarnia znicze


Budowę latarni morskiej rozpoczęto w czerwcu 1894 roku pod kierunkiem mistrza budowlanego z Elbląga Edwarda Stacha. Okrągła wieża z czerwonej, licowanej cegły posadowiona została na czworokątnym granitowym cokole. Wieńczący wieżę gzyms wraz z laterną (wykonaną w Gdańsku) był ośmiokątny. Urządzenia optyczne i zegarowe zainstalowała firma Picht & Co. z Rathenow koło Berlina. 1 maja 1895 roku nowa latarnia rozpoczęła pracę. Światło latarni zasilane benzolem, a od 1828 roku gazem miało zasięg 18 Mm. Do latarni przylegał podpiwniczony budynek służbowy oraz bunkier na olej.

 

Frombork – miasto Mikołaja Kopernika

frombork1Frombork to niewielkie, zaciszne miasteczko nad brzegiem Zalewu Wiślanego, Frombork był miejscem pracy najsłynniejszego astronoma nowożytnej Europy – Mikołaja Kopernika, twórcy obecnego obrazu nieba. Do dzisiaj najważniejszym i najcenniejszym miejscem w mieście jest Wzgórze Katedralne będące zabytkiem najwyższej klasy. Główną budowlą tego kompleksu jest gotycka Katedra Wniebowzięcia NMP, perła warmińskiej architektury. Będąc we Fromborku warto odwiedzić planetarium z parkiem astronomicznym. Planetarium znajduje się w dawnej dzwonnicy katedralnej zwanej Wieżą Radziejowskiego.  Wyposażone jest w aparaturę firmy Carl Zeiss, która wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Przedstawia na sztucznym niebie drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd.

 

Tolkmicko – Święty Kamień

tolkmicko kamienŚwięty Kamień to potężny głaz narzutowy o obwodzie 13,8m i wysokości około 3m. Leży w wodzie Zalewu Wiślanego, około 30m od brzegu. Według legendy służył pogańskim Prusom jako ołtarz ofiarny.

 

 

 

 

 

 źródło: wikipedia.pl; mierzeja.pl

Mając rowery zasięg zwiedzania zwiększa się znacznie, zachęcamy do wypożyczenia tego środka lokomocji u nas a o trasach poczytać w zakładce Trasy rowerowe.
Zapraszamy do odwiedzenia strony: www.mierzeja.pl  Na pewno ułatwi planowanie pobytu na mierzei.

Kontakt

GoodTimeCzarter

ul.Cicha 4

14-400 Pasłęk

tel +48 608-455-390

tel.+48 604-325-127

kontakt@goodtimeczarter.pl

Licznik Odwiedzin

Dziś 1

Miesiąc 405

Od początku 15313

Odwiedza Nas

Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.