CZEKAMY NA WAS W MIŁOMŁYNIE - PRZYSTAŃ NA WYSPIE

Mariny i Przystanie

Mariny i przystanie
W ostatnich kilku latach powstało wiele marin i przystani na obszarze Pętli. Część została wyremontowana, część to zupełnie nowe inwestycje. Teraz wodniacy mają gdzie się zatrzymać, uzupełnić zapasy, skorzystać z prysznica i przenocować i mimo że tych miejsc jest coraz więcej, to została zachowana harmonia pomiędzy nowoczesnością i naturą. Poniżej przydatne informacje dotyczące kilku wybranych marin i przystani.
Więcej info znajdziecie Państwo na:
www.porty24.pl
www.petla-zulawska.pl


Malbork

nogat

Miasto w północnej Polsce, leżące na Żuławach Wiślanych nad rzeką Nogat, 39 tys. mieszkańców. Najważniejszym zabytkiem miasta jest Zamek Krzyżacki, którego budowę rozpoczęto w 1274 roku. W 1997 roku zamek został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  Inne zabytki, które warto zwiedzić to: Stare Miasto z gotyckim kościołem Św. Jana Chrzciciela, Ratusz Staromiejski z XIV w. oraz zespół murów obronnych z dwiema średniowiecznymi bramami miejskimi oraz Szkołą Łacińską. Turyści chętnie biorą udział w imprezach kulturalno - sportowych, np. w "Oblężeniu Malborka".

Przystań Żeglarska „Park Północny” - Przystań żeglarska na rzece Nogat powstała w ramach regionalnego projektu „Pętla Żuławska”. Znajduje się ona 200 metrów za mostem kolejowym płynąc w górę rzeki. Przy kejach znajdujących się na przeciwko sanitariatów głębokość  wynosi: na zewnątrz około 2 metry, wewnątrz około 1 metra. Zewnętrzna keja po lewej stronie bosmanki znajduje się  na głębokości  1,5 metra, wewnątrz około 0,5 metra.
Link do stronki: www.caw.malbork.pl
Na rzece jest jeszcze kilka miejsc gdzie można bezpiecznie zacumować. Są to między innymi Kąpielisko Miejskie z funkcją przystani i Keja Postojowa przy Zamku.

Tczew

tczew

Tczew to miasto powiatowe nad Wisłą w województwie pomorskim. Położony jest w regionie Kociewie, drugim obok Kaszub regionie Pomorza Gdańskiego, należy do diecezji pelplińskiej. Ważny węzeł komunikacyjny Polski północnej, leżący przy skrzyżowaniu szlaku Śląsk-Bałtyk i Berlin-Królewiec. Pierwsza źródłowa wzmianka o Tczewie pochodzi z 1198 roku, kiedy to książę świecki Grzymisław nadał dobra ziemskie na Pomorzu gdańskim zakonowi Joannitów. W wystawionym dokumencie wymienił osadę Trsow.

Przystań jachtowa - Przystań pasażersko - żeglarska w Tczewie jest zlokalizowana przy ul. Wodnej 6 w ciągu bulwarów nadwiślańskich. Przystań dla statków pasażerskich to stały pomost na palach stalowych z liną cumowniczą o długości 102 metrów. Brzeg pod pomostem wykonany jest jako skarpa umocniona materacami gabionowymi. Wysunięcie pomostu w stronę nurtu rzeki pozwala cumować statkom o długości całkowitej (LOA) do 125 m. Za przystanią pasażerską w górę rzeki, we wnęce brzegowej zlokalizowany jest pomost dla jachtów i małych jednostek, wykonany z pływających pontonów betonowych, od strony brzegu prowadzonych na palach. Zapewnia bezpieczny postój jednostkom o małej wolnej burcie, niezależnie od zmiennych stanów wody. Długość pomostu zapewnia postój 10 jednostkom. Dostępne są ujęcia wody i przyłącze energii elektrycznej.
Więcej info: www.tcsir.pl

Biała Góra -  (niem. Weissenberg)

biala gora2

Wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Sztum przy drodze wojewódzkiej nr 603. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Znajduje się tu śluza rozdzielająca Wisłę (dawną Leniwkę) i Nogat, dwa ramiona ujściowe Wisły. Do 1 września 1939 śluza stanowiła granicę pomiędzy Wolnym Miastem Gdańskiem i Niemcami.

Przystań Jachtowa: stanowisko postojowe dla statku pasażerskiego oraz 5 miejsc postojowych dla jednostek turystycznych (jachtów żaglowych i motorowych) o długości od 7 m do 15m.
 przystań dla jednostek turystycznych o długości do 7m (jachtów żaglowych i motorowych). Miejsca postojowe (8szt.) zlokalizowano przy pomostach zbudowanych z zastosowaniem systemowych, ciągłych pomostów pływających na pływakach siatkobetonowych. zaplecze socjalne dla klientów mariny o powierzchni zabudowy 105,90m2 zlokalizowane w parterowym budynku, wyposażonym w niezbędne do funkcjonowania przystani pomieszczenia: pomieszczenia socjalne dla klientów mariny, toalety z natryskami, w tym osobną toaletę dla osoby niepełnoprawnej, aneks kuchenny. Poza zapleczem socjalnym dla klientów, w części kubaturowej przystani zlokalizowano pomieszczenie dla bosmana  oraz hangar zimowy na sprzęt wodny o powierzchni zabudowy 88,86m2.

Więcej info www.petlazulawska.info

 Drewnica - (niem. Schönbaum)

drewnica

Wieś w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna na obszarze Żuław Wiślanych. W latach 1945–1954 i 1973–1976 miejscowość była siedzibą gminy Drewnica. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. We wsi znajduje się wiatrak przemiałowy typu koźlak z 1718. Inny wiatrak – z 1848 – funkcjonujący jako młyn i piekarnia, spłonął w latach 90. XX wieku. Istnieje tutaj czynny drogowy most zwodzony.Jedna z wielu przystani jakie powstały w ostatnich latach ze środków unijnych. Podobne przystanie powstały w Osłonce, Rybinie i wielu innych miejscach na całej Pętli Żuławskiej.

 

 

Rybina -  (niem. Fischerbabke)

rybina

Wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna na obszarze Żuław Wiślanych przy drodze wojewódzkiej nr  502 nad Szkarpawą i Wisłą Królewiecką. Wieś jest siedzibą sołectwa Rybina w którego skład wchodzi również miejscowość Popowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. We wsi znajdują się trzy mosty zwodzone w tym jedyny w Polsce kolejowy most obrotowy na szlaku Żuławskiej Kolei Dojazdowej oraz dwa drogowe  nad Szkarpawą oraz Wisłą Królewiecką. We wsi znajduje się również największa na Żuławach Wiślanych przepompownia wody Chłodniewo.
Nowa przystań pasażersko-jachtowa w Rybinie została zbudowana w ramach II etapu projektu Pętla Żuławska. W budowie są jeszcze przystanie w Kątach Rybackich i Sztutowie.

 

Osłonka

oslonka

Wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Nowy Dwór Gdański na obszarzeŻuław Wiślanych nad Szkarpawą. Wieś wchodzi w skład sołectwa Marzęcino. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. We wsi znajduje się strategiczna stacja pomp, która nie dopuszcza do zalania dużej części Żuław.
Przystań żeglarska Osłonka została zbudowana w ramach projektu "Pętla Żuławska" w latach 2011/2012, przy zachodnim brzegu Szkarpawy.  Przystań podzielona jest wałem przeciwpowodziowym na dwie części - nadwodną i lądową. Przez wał przeciwpowodziowy na teren przystani i pomost prowadzą drewniane schody.  To idealne miejsce na postój i nocleg w kilku kierunkach, dlatego Osłonka jest bardzo ważną przystanią dla żeglarzy. Dla płynących od strony Gdańska Szkarpawą, czy od strony Malborka Nogatem, umożliwi nocleg przed wypłynięciem na wody Zalewu Wiślanego. Dla żeglujących po Zalewie może być dodatkowym miejscem postoju lub portem schronienia (w przypadku załamania pogody), pomiędzy Kątami Rybackimi a Suchaczem. Dla żeglujących po okrężnym szlaku rzecznym Pętli Żuławskiej jest ważną przystanią etapową. Przy okazji budowy przystani odbudowano wał przeciwpowodziowy i przeprowadzono prace pogłębiarskie w rejonie podejścia z toru wodnego do przystani.

 

Sztutowo -  (kaszb. Sztutowò, niem. Stutthof)

sztutowo

Duża wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Sztutowo na obszarze Żuław Wiślanych przy drodze wojewódzkiej nr 501. Wieś jest siedzibą sołectwa Sztutowo w którego skład wchodzi również miejscowość Grochowo Drugie. Miejscowość jest siedzibą gminy Sztutowo. Pomiędzy Sztutowem a Kątami Rybackimi znajduje się rezerwat kormoranów czarnych. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie elbląskim. Na terenie miejscowości znajduje się rzymskokatolicka parafia św. Wojciecha. Jej świątynią jest dawny kościół baptystyczny wzniesiony w latach 1860–1878


Marina Baltica – to przystań żeglarska i wypożyczalnia sprzętu wodnego, znajduje się przy moście na Wiśle Królewieckiej. Więcej info: Marina Baltica Sztutowo.


Dużo więcej opisów przystani, marin z danymi teleadresowymi i zestawem przydatnych informacji znajdziecie Państwo w przewodniku wirtualnym pod linkiem: www.petla-zulawska.pl

 żródło: wikipedia.pl; zalewwislany.pl; petla-żuławska.pl

 

Kontakt

GoodTimeCzarter

ul.Cicha 4

14-400 Pasłęk

tel +48 608-455-390

tel.+48 604-325-127

kontakt@goodtimeczarter.pl

Licznik Odwiedzin

Dziś 1

Miesiąc 405

Od początku 15313

Odwiedza Nas

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.