CZEKAMY NA WAS W MIŁOMŁYNIE - PRZYSTAŃ NA WYSPIE

Ciekawe Miejsca

I tu zaczyna się problem, bo o czym pisać w kilku zdaniach, co jest naj… w Gdańsku, czy Trójmieście. Gdańsk, a właściwe Trójmiasto to moc atrakcji dostępnych nie tylko w miesiącach letnich, to wiele zabytków, muzeów, galerii (nie tylko handlowych), dziesiątki knajpek i miejsc, które warto odwiedzić.


sopotSOPOT
Miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce. Jest kurortem nadmorskim, miastem uzdrowiskowym. Posiada najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji. Sopot to najpopularniejsze kąpielisko nad Zatoką Gdańską. Znajdują się tam piękne piaszczyste plaże, molo spacerowe, jedyna w kraju Opera Leśna malowniczo położona wśród zalesionych wzgórz w górnej części miasta. W Sopocie jest dobrze zorganizowana baza noclegowa i turystyczna, liczne imprezy rozrywkowe, doskonała komunikacja, która ułatwia zwiedzanie zabytkowego Gdańska oraz Gdyni. Molo Sopockie i Monciak z krzywym domem powinny znaleźć się na liście każdego turysty.

gdyniaGDYNIA
Jedno z młodszych polskich miast, wybudowane niemal od podstaw na miejscu kilku rybackich wiosek. O powstaniu miasta zadecydowały ówczesne warunki polityczne, a także ekonomiczne. W 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, w udziale nowemu państwu przypadł również skrawek wybrzeża nad Zatoką Gdańską. Zdominowane przez Niemców Wolne Miasto Gdańsk nie gwarantowało Polsce swobodnego dostępu do portów i stoczni. Taka sytuacja mogła skutecznie blokować handel ze światem. Dlatego minister gospodarki Eugeniusz Kwiatkowski postanowi wybudować port i całą infrastrukturę od podstaw, pomysł ten został zatwierdzony przez sejm i tak w małej rybackiej wiosce zaczęto budowę jak na ówczesne czasy, wielkiego portu, cywilnego i wojskowego. Stąd wypłynął legendarny ORP Orzeł na kilka godzin przed wybuchem II wojny św. Jednostka po brawurowej ucieczce z portu w Tallinie przedarła się przez Bałtyk i dopłynęła do Anglii.
Ktoś kto odwiedza Gdynie musi wybrać się na Skwer Kościuszki z Oceanarium i muzeami na wodzie: ORP Błyskawica i Darem Pomorza.


gd stare miastoGDAŃSKIE STARE MIASTO
Stare Miasto w Gdańsku sąsiaduje z Głównym Miastem, Grodziskiem, Wielką Aleją, Ołowianką i Składami. Należy do niego Osiek (teren między ul. Stolarską i Igielnicką) i Zamczysko (położone między Motławą, Kanałem Raduni, ul.Tartaczną i Placem Obrońców Poczty Polskiej). Starówka w Gdańsku była kiedyś dzielnicą najbiedniejszych mieszkańców, a także marynarzy, rzemieślników, drobnych kupców, robotników portowych. Znajdowało się na niej 6 kościołów oraz szpitale, domy cechowe, przytułki. Gród ten zyskał swój przywilej lokacyjny ok. 1050 roku. Około pierwszej połowy XII wieku na terenie Osieka powstało najstarsze słowiańskie osadnictwo. W drugiej połowie tego wieku przybyli na te obszary pierwsi osadnicy niemieccy (okolice kościoła św. Katarzyny). W latach 1308-1377 starówka w Gdańsku była podległa komturowi gdańskiemu. Wtedy też został wybudowany na jej terenie zamek komtura, dzisiejsze Zamczysko. W 1433 roku w celach fortyfikacyjnych otoczono ją palisadą i rowem. W 1454 roku, zgodnie z przywilejem, podporządkowano ją Głównemu Miastu. Starówka w Gdańsku posiada na swoim terenie liczne zabytki. Stoi tu wiele pięknych kościołów, m.in. kościół Św.Katarzyny (najstarszy; wybudowany w latach 1227-1239; po 1945 roku został w całości odrestaurowany), Św. Jakuba, Św. Brygidy czy Św. Bartłomieja. Inną ciekawą zabytkową budowlą jest Ratusz Starego Miasta. Budowano go ponad 100 lat (od 1379 do 1492 roku). Posiada 80-metrową wieżą, na której stoi metalowy, złocony posąg króla Zygmunta Augusta. Obecnie mieści się tu Muzeum Historyczne Miasta Gdańska z Wielką Salą Rady oraz Salą Czerwoną, stanowiącą jedno z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Warto również zwiedzić Mały Młyn i Wielki Młyn, które zostały wybudowane przez Krzyżaków w połowie XIV wieku na kanale Raduni oraz Spichlerz. Na gdańskiej starówce znajdziemy także pomniki: Obrońców Poczty Polskiej oraz króla Jana III Sobieskiego. Dlatego właśnie nie powinien nikogo dziwić fakt, iż uchodzi ona za jedną z najpiękniejszych w Europie, a nawet na świecie. Dwie mariny na Motławie pozwalają zwiedzać starówkę na nogach. A wszędzie dalej dojedziecie Państwo na naszych rowerach.

europ entrumEUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI
Siedziba Centrum o powierzchni 25 349,75 metrów kwadratowych powstała w Gdańsku, w dzielnicy Śródmieście, na obszarze Młodego Miasta przy placu Solidarności, w pobliżu Bramy nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców. Obiekt zajmuje powierzchnię około jednego hektara i posiada 5 pięter oraz podziemny parking o 286 miejscach. Projekt został wybrany drogą konkursu spośród 58 prac. Konkurs architektoniczny wygrał zespół z pracowni Fort z Gdańska, w składzie: Wojciech Targowski, Paweł Czarzasty, Piotr Mazur, Antoni Taraszkiewicz. Otwarcie nastąpiło 30 sierpnia 2014. Do nowego budynku przygotowano ekspozycję stałą, która w przestrzeni sześciu sal przedstawia współczesną historię Polski, powstanie ruchu solidarnościowego oraz jego dziedzictwo. Nad wystawą pracował zespół ECS, a jej aranżacją zajmowało się Studio 1:1, wyłonione na drodze konkursu. Oprócz wystawy stałej w siedzibie Centrum mieści się m.in. archiwum, biblioteka, mediateka, sala wielofunkcyjna. Na parterze budynku, swobodnie dostępnym, znajduje się całoroczny ogród oraz księgarnia, sklep z pamiątkami i kawiarnia. Oprócz Europejskiego Centrum Solidarności w budynku siedziby mają także organizacje pozarządowe.

westerplatteWESTERPLATTE
To symbol Gdańska i Polski to tu zaczęła się druga wojna światowa. To półwysep uformowany w latach 1845-47 (wcześniej wyspa) w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. W latach 1926-1939 eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze Wolnego Miasta Gdańska, symbol wybuchu II wojny światowej. W okresie tym na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji niemieckiej. Miejsca związane z polem bitwy o Westerplatte zostały wpisane 1 września 2003 roku na listę Pomników historii. Nazwa Westerplatte (d. West Platte) pochodzi z języka niemieckiego. Wester to „zachodni”, a platte – „płyta” (w znaczeniu: „wyspa”).Westerplatte oznacza więc „zachodnią wyspę”.  Zgodnie z nazwą Westerplatte w XIX wieku było jeszcze wyspą, natomiast określenie „zachodnia” służyło do odróżnienia wyspy od istniejącej wtedy również Ost Platte („wyspy wschodniej”), która z czasem połączyła się z lądem. Westerplatte to jedyna nazwa o niemieckojęzycznym brzmieniu zachowana na terenie Gdańska. Nazwę zachowano, gdyż stała się symbolem walki o wolność.

źródło: wikipedia.pl; gdanskdzisiaj.pl

To tylko kilka propozycji na wycieczki, każdy z Państwa wybierze swoją. Naprawdę warto odwiedzić Trójmiasto, a przypłynąć tam wodą to wakacje idealne.

Kontakt

GoodTimeCzarter

ul.Cicha 4

14-400 Pasłęk

tel +48 608-455-390

tel.+48 604-325-127

kontakt@goodtimeczarter.pl

Licznik Odwiedzin

Dziś 1

Miesiąc 405

Od początku 15313

Odwiedza Nas

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.