CZEKAMY NA WAS W MIŁOMŁYNIE - PRZYSTAŃ NA WYSPIE

Locja Kanału Elbląskiego

kanalKilometraż Kanału liczony jest od śluzy w Miłomłynie i to stamtąd można popłynąć w trzech kierunkach. Do Iławy, Ostródy i Elbląga. Całkowita długość systemu wodnego wynosi 151,7 km. Długość trzech szlaków głównych to 115,6 km. Jeziora stanowią 59,15 km, przekopy 53,54 km, pochylnie 2,31 km i nasypy 0,5 km. Odcinki Kanałowe są dość wąskie, czasami nie szersze niż 7 m, pływajmy powoli (ograniczenie prędkości do 6 km/h) i czujnie, mijanki mogą okazać się dość skomplikowane. Problemem może okazać się okresowe zarastanie Kanału, czyszczenie śruby jest wówczas więcej niż wskazane.

                

Długość szlaku I: Miłomłyn śluza – jezioro Druzno wynosi 52,0 km (do Elbląga pozostaje jeszcze 10 km jeziorem Druzno i 6 km rzeką Elblążką), w tym na jeziora przypada 21,3 km (Ilińsk, Ruda Woda, Piniewo, Sambród, Druzno), 28,39 km na przekopy, 2,31 km na pochylnie, które są największą atrakcją kanału. Jest ich pięć i są to: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny Nowe. Na odcinku 9,45 km pozwalają pokonać różnicę wysokości terenu rzędu 99,5 m. Początek jeziora Druzno jest końcem Kanału Elbląskiego. Dalej żegluga jest prowadzona rzeką Elbląg przez miasto Elbląg do Zalewu Wiślanego.

LOCJA MIŁOMŁYN – ELBLĄG 

Długość szlaku II: Miłomłyn śluza – jezioro Szeląg (Staszkowo i Stare Jabłonki) wynosi łącznie 31,3 km, z czego jeziora stanowią 15,65 km (Drwęckie, Pauzeńskie, Szeląg, Wielki i Mały). Kanał pokonuje cztery śluzy komorowe – Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś. Odcinek między śluzą Zielona, a śluzą Ostróda jest najniższym stanowiskiem całego Kanału Elbląskiego. Z jeziora Drwęckiego odchodzą dwa odgałęzienia, do Piławek i do ujścia rzeki Drwęcy.

LOCJA MIŁOMŁYN - SZELĄG

Długość szlaku III: Miłomłyn śluza – Iława / Zalewo wynosi łącznie 32,3 km, w tym na odcinku 22,2, km prowadzi przez jeziora (Karnickie, Dobskie, Jeziorak), na 9,5 km przez przekopy i na długości 0,5 km przez nasyp (jezioro Karnickie), który jest ewenementem na skalę światową. Kanał po którym płyniemy jest wyżej niż otaczające jezioro.
Długość ważniejszych szlaków bocznych wynosi 36,2 km, w tym jezioro Ilińsk 3,5 km, jezioro Bartężek 7,6 km, jezioro Druzno 7,4 km, Jeziorak – Zalewo 17,7 km.

LOCJA MIŁOMŁYN – IŁAWA

LOCJA MIŁOMŁYN - ZALEWO

Do ważniejszych szlaków bocznych Kanału należą:

  • z pierwszego odcinka Miłomłyn – jezioro Druzno: szlak z jeziora Ruda Woda przekopem (Kanał Bartnicki) do jeziora Bartężek oraz szlak do miejscowości Zatoka przez jezioro Ilińsk.
  • z drugiego odcinka Miłomłyn – Ostróda, odgałęzienia na jeziorze Drwęckim z północnej odnogi do Piławek i zachodniej do Samborowa (jaz na rzece Drwęcy).
  • z trzeciego odcinka Miłomłyn – Iława odchodzą szlaki z jeziora Jeziorak do Jerzwałdu przez jezioro Płaskie oraz do Zalewa przekopem (Kanał Dobrzycki) i przez jezioro Ewingi.

Kontakt

GoodTimeCzarter

ul.Cicha 4

14-400 Pasłęk

tel +48 608-455-390

tel.+48 604-325-127

kontakt@goodtimeczarter.pl

Licznik Odwiedzin

Dziś 1

Miesiąc 405

Od początku 15313

Odwiedza Nas

Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.