CZEKAMY NA WAS W MIŁOMŁYNIE - PRZYSTAŃ NA WYSPIE

Jeziora


druznoJezioro DRUZNO -
leży na szlaku Kanału Elbląskiego. Stanowi ono fragment dawnej zatoki morskiej. W wyniku stopniowego zamulania i zarastania powstał wyjątkowy w Europie obszar - ostoja wodnego ptactwa. Jest rezerwatem przyrody od 1966 roku. Powierzchnia jeziora i gruntów do niego przyległych zajmują obszar ok. 3300 hektarów. Jezioro jest bardzo płytkie, przeciętna głębokość wynosi, bowiem 1,25 metra natomiast na odcinkach, które zostały pogłębione nie przekracza 3 metrów. Na turystów odbywających podróż po Kanale Elbląskim na pokładzie statku lub jachtu czekają niesamowite wrażenia. Widok czapli siwej siedzącej na gnieździe, kormoranów wypatrujących swojej zdobyczy, bogactwo roślinności, która porasta jezioro zachwyca wielu pasażerów. Na Druznie zaobserwowano 210 gatunków ptactwa wodnego i błotnego, z których 110 gniazduje tu na stałe. Spotkać można tu m.in. mewę śmieszkę, rybitwy, perkozy, żurawia, kaczki a także orła bielika.

duckieJezioro RUDA WODA (Duckie) -długie jezioro rynnowe położone na trasie Kanału Elbląskiego, o dobrze rozwiniętej linii brzegowej (długość linii brzegowej - 31.250 m), z licznymi głęboczkami i kilkoma małymi wysepkami w części północnej zbiornika (łączna powierzchnia wysp - 0,9 ha). Brzegi w większości są wysokie i strome, otoczone lasami, jedynie w części południowej i północnej brzegi są otoczone polami i łąkami. Jezioro połączone ciekami i kanałami z jeziorami: Ilińsk, Bartężek i Sambród. Do jeziora uchodzi rzeka Drela. W pobliżu wsie: Dziśnity, Liksajny, Szymonowo, Sople, Małdyty, Wilamowo i Wenecja. Głębokość średnia to 10,9m a maksymalna 27,8m.

ilinsk

 

Jezioro ILIŃSK: Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, przedzielony nasypem nieczynnej obecnie trasy kolejowej (Ostróda - Morąg). Brzegi jeziora wysokie, miejscami strome. Od wschodu i północnego zachodu jezioro okalają lasy (obrzeża Lasów Taborskich), od południowego zachodu zbiornik sąsiaduje z polami i łąkami. Głębokość średnia 8,6m a maksymalna 27,4m.

 

 

bartezekJezioro BARTĘŻEK: położone na zachód od wsi Bartężek. Jezioro rynnowe o powierzchni  385,3ha z dwiema wyspami różnej wielkości (łączna powierzchnia wysp - 1,2 ha). Linia brzegowa o długości 26,1 km dobrze rozwinięta, z licznymi zatokami i półwyspami.Brzegi jeziora w większości wysokie, miejscami strome. W części południowej i północno-zachodniej porośnięte przez lasy mieszane, w pozostałej części przez pola i łąki. Głębokość średnia to 5,1m, a maksymalna 15,0m.

 

drweckieJezioro DRWĘCKIE: jezioro na Pojezierzu Iławskim, częściowo w granicach Ostródy. Powierzchnia 880,8 ha, głębokość 22,3 m, szerokość 1,1 km, z wyspą o powierzchni 10,8 ha. Składa się z dwóch wąskich rynien - jednej równoleżnikowej, długości 12 km, oraz drugiej, odgałęzionej na północny zachód, o długości 5 km. Brzegi w części północnej są wysokie i zalesione (Lasy Liwskie), w części południowej niskiej, podmokłe i bezleśne.   W najszerszej części jeziora znajduje się wyspa Ostrów. Od wschodu jezioro połączone jest kanałem (śluza)  z jeziorem Puzy, a przez nie z jeziorem Szeląg Wielki (prowadzi tędy szlak kajakowy). Zachodnia odnoga Jeziora Drwęckiego ciągnie się równoleżnikowo na długości 11 km (szerokość do 0,8 km). Brzegi są niskie i podmokłe, północne zalesione. Na północy wypływa z niej Kanał Elbląski.

ewingiJezioro EWINGI - pow.490,4 ha, maks. gł. 3 m, maks.szer.2,4 km, dł.3,6 km. Jezioro o owalnej linii brzegowej z wąską i mocno wydłużoną na pd. zatoką przy pd. wsch. brzegu. U krańca tej zatoki znajduje się wlot do kanału, który łączy j.Ewingi z najdalej na pn. wysuniętą partią Jezioraka. J. Ewingi jest wypłycone, mocno zarośnięte roślinnością wodną. Zupełnie płaskie brzegi są otoczone podmokłymi łąkami i moczarami. Przy pn. części wsch. brzegu leży Zalewo, a w pobliżu brzegu pd. wieś Koziny. Jezioro Gardzień pow.85 ha, maks.gł.2 m, szer.300 m, dł.3,5 km. Jezioro to, położone w ładnej okolicy, jest wąskie i bardzo mocno rozciągnięte z pn. wsch. na pd. zach. Przez zbiornik przepływa rzeka Osa: prowadzi ona wodę z j. Osa i wpada przy pn. krańcu, odpływa zaś z przeciwległego końca Gardzienia do j. Szymbarskiego. Wysokie, pagórkowate brzegi otoczone są kompleksami leśnymi. Przy pd. zach. części akwenu leży Gardzień. W pobliżu obu wydłużonych brzegów przebiegają śródleśne drogi do wsi Siemiany.

jeziorekJezioro JEZIORAK: najdłuższe jezioro w Polsce, szóste co do wielkości w kraju; pow.4.149 ha (wraz z j.Płaskim i wyspami), maks. gł. 12,8 m, dł. 27,4 km, szer.0,2-3,4 km. Oś wąskiego, rynnowego jeziora biegnie z północy na południe, w środkowej części łamiąc się i zmieniając kierunek na południowy wschód, a potem na południowy zachód. W części środkowej Jeziorak rozszerza się; tu na trasie leży kilka wysp. Na wysokości wsi Siemiany wybiega na północny wschód zatoka Kraga, która przez jezioro Dauby łączy jezioro Jeziorak z Kanałem Elbląskim. Do zachodniego brzegu wpada strumyk z jeziora Urowiec, a nieco wyżej przesmyk wiedzie do jeziora Płaskiego. Główny akwen biegnie dalej ku północy i dzieli się na dwie zatoki: wschodnią ślepą zachodnią połączoną kanałem z jeziorem Ewingi. Z południowego krańca Jezioraka wypływa rzeka Iławka, tutaj też leży  największa wyspa śródlądowa w Europie - Wielka Żuława (82,4 ha) i wejście do kanału łączącego jezioro Jeziorak z Jeziorakiem Małym w Iławie. Brzegi Jezioraka są przeważnie wysokie i strome. Zachodni brzeg i środkowa część brzegu wschodniego przylegają do wielkich kompleksów leśnych. Resztę obrzeży pokrywają pola, łąki i mniejsze kępy lasu. Jest to również jezioro w którym zwolennicy obcowania z naturą  (żeglarze, kajakarze itp.) znajdą ciszę (park krajobrazowy, rezerwaty, strefy ciszy) i spokój, niezakłócaną nadmiarem "cywilizacyjnych udogodnień". To w dalszym ciągu wyjątek pośród wielu na siłę "unowocześnianych" jezior w Polsce.

 

źródło: wikipedia.pl

Kontakt

GoodTimeCzarter

ul.Cicha 4

14-400 Pasłęk

tel +48 608-455-390

tel.+48 604-325-127

kontakt@goodtimeczarter.pl

Licznik Odwiedzin

Dziś 1

Miesiąc 405

Od początku 15313

Odwiedza Nas

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.