CZEKAMY NA WAS W MIŁOMŁYNIE - PRZYSTAŃ NA WYSPIE

Ciekawe Miejsca

stare miastoNowe Stare Miasto

Całe elbląskie Stare Miasto uległo zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Nieliczne, częściowo zachowane i zrekonstruowane budowle powoli odzyskują dawny blask. Przy ul. Wigilijnej przeważają fasady zrekonstruowane w stylu renesansu północnego, ale piwnice i niektóre detale większości kamienic są gotyckie. Szczególną uwagę zwraca kamienica stojąca pod numerem 18, gdzie zachował się portal z datą 1598.

Warto zobaczyć jedyną kamienicę gotycką, zachowaną niemal w niezmienionej, pierwotnej formie. Mieści się ona przy ul. Wigilijnej 13, posiada charakterystyczne wnęki oprofilowane cegłą kształtówką.

katedraKościół św. Mikołaja

Uwagę turystów z którejkolwiek świata strony przybywających do Elbląga, już z daleka zwraca na siebie potężna, 97-metrowej wysokości wieża katedry św. Mikołaja. Gdy jadą jedną z trzech dróg górzystych: z Warszawy, Fromborka czy Ornety, jest ona raz po raz widoczna i równie często za wzniesieniami się chowa. Zdążającym od równinnych Żuław Gdańskich lub Malborskich ukazuje się przekrętnie to z prawej, to z lewej strony drogi, z każdą chwilą potężniejąc..

Kościół św. Mikołaja od dawna stanowił symbol hanzeatyckiego niegdyś miasta i to mimo klęsk i katastrof, jakie go spotkały. Dziś również jest głównym punktem odniesienia nie tylko odradzającego się z gruzów Starego Miasta, lecz w większej jeszcze mierze powstałej w roku 1992 Diecezji.

 

Brama Targowa brama targowa

Pozostałością murów obronnych Starego Miasta w Elblągu jest Brama Targowa stojąca u północnego wylotu ul. Stary Rynek. Brama była częścią ufortyfikowanego wjazdu, za nią znajdowała się dawniej jeszcze jedna zewnętrzna brama. Dolna część bramy powstała w 1319 r., wyższe jej partie ok. 1420 r. W wewnętrznej części budynku można zobaczyć wykuty wzór łopaty czeladnika piekarskiego, który wedle legendy przecinając linę utrzymującą kratę broniącą dostępu do miasta, udaremnił w ten sposób zdobycie miasta przez Krzyżaków.

Obecnie w wieży mieszczą się m.in. Międzynarodowe Centrum Informacji Turystycznej i ekspozycja elbląskiego muzeum, a na jednym z najwyższych pięter taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na odbudowywaną, piękną elbląską starówkę.

 
 

muzeum elblagMuzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Jednym z najstarszych muzeów w Polsce jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, natomiast na Warmii i Mazurach jest to muzeum najstarsze. Założone w 1864 roku pruskie Stadtliche Museum zrujnowały wydarzenia II wojny światowej. W 1954 roku przywrócono już w granicach polskich tradycję kolekcjonowania zbiorów. Gromadzone od tak wielu lat eksponaty można podziwiać w dwóch historycznych budynkach, w przeszłości będących częścią krzyżackiego podzamcza.


Zmodernizowany w 2014 roku w ramach unijnego projektu "Museums over the borders" budynek wschodni podzamcza prezentuje zwiedzającym film holograficzny oraz trzy wystawy stałe:
• Historie ponad granicami - film holograficzny przedstawiający w atrakcyjnej, ultranowoczesnej i uniwersalnej formie dwa tysiące lat przemian kulturowych i historii południowo-wschodniego pobrzeża Bałtyku.
• Elbląg Reconditus – prezentacja 700-letniej historii miasta, przerwanej brutalnie w 1945 roku, mozolnie odtwarzanej na podstawie wieloletnich badań archeologicznych. Przypomina skalę zniszczeń, jakie dotknęły miasto oraz jego siłę do podniesienia się z upadku.
• Historia w twarzach, twarze historii – wystawa oparta na cyklu filmowych wywiadów z byłymi mieszkańcami Elbląga. Opowieści, przedmioty, fotografie i dokumenty przedstawiają obraz przedwojennego świata widzianego oczami dzieci.
• Nieśmiertelność kobiecości – ekspozycja prezentująca kobiece artefakty ludu zamieszkującego okolicę współczesnego Elbląga u schyłku starożytności. Biżuterię i utensylia sprzed dwóch tysięcy lat zestawiono ze współczesnymi przedmiotami codziennej higieny i kosmetyki.
W niedalekiej przyszłości propozycje muzealne zostaną powiększone o kolejne ekspozycje:
• Wikińska Globalizacja – legendarne Truso i świat Wikingów prezentowane na podstawie trzydziestu lat badań archeologicznych podelbląskiej osady,
• Gabinet egipski – pierwszy z tematycznych zakątków wiedzy kulturowej dla dzieci oraz elbląskich turystów wyruszających do innych krajów,
• Sala Kaspra Bekiesza – wystawa zbudowana wokół portretu Kaspra Bekiesza, poświęcona życiu tego niezwykłego Węgra, dowódcy wojsk Stefana Batorego, i jego nieocenionych zasług w obronie Elbląga przed najazdem mieszczan gdańskich.
Gimnazjum - taką nazwę nosi zachodni budynek kompleksu muzealnego. Nazwę zawdzięcza założonej w 1535 roku szkole humanistycznej. Obecnie prezentowane są tam wystawy czasowe oraz trzy ekspozycje stałe:
• Rzemiosło elbląskie – prezentacja mistrzowskiego poziomu lokalnego rzemiosła w XVII i XVIII wieku, świadectwo wyrafinowanych gustów mieszczan i wysokich umiejętności elbląskich rzemieślników.
• W żuławskim domu – wystawa ukazująca wpływ kultury mennonickiej na życie codzienne mieszkańców Żuław Wiślanych przed II wojną światową.
• Ceramika Kadyńska – największy w Europie zbiór ceramiki z cesarskiej Wytwórni Majoliki w Kadynach elbląskiego kolekcjonera Edwarda Parzycha.

 

NowaHolandiaNowa Holandia

To kompleks rekreacyjno - gastronomiczny znajdujący się przy południowej obwodnicy Elbląga, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy zjazdem w stronę Malborka i drugim zjazdem w stronę Warszawy. Wejście na teren kompleksu jest bezpłatne, natomiast płatne jest korzystanie ze znajdujących się tam atrakcji. Na całość kompleksu składa się mała część gastronomiczna reprezentowana przez bar oraz karczmę rybną oraz dużo większa część rekreacyjna.

Część ta składa się z mini zoo, placu zabaw, stajni, kilku wiat, w których można odpocząć oraz namiotu, w którym można zagrać w gry elektroniczne. Wszystko to jest ukryte wśród gęstej zieleni, na małych wysepkach, które oddzielają kanały wodne - prawie jak w Holandii (stąd nazwa). Po tych kanałach można pływać na łódkach, rowerkach i kajakach. Jest tu też mała scena muzyczna. Cały ten teren można również zarezerwować na organizację pikników lub dużych spotkań rodzinnych. Przed obiektem jest duży parking.

 

bazantarniaBażantarnia to płuca Elbląga.  
370 hektarów i trzy kompleksy leśne. Ten urozmaicony teren poprzecinany jest jarami, wąwozami i strumykami. Znajduje się tu kilka wytyczonych szlaków turystycznych - pieszych i rowerowych. Na skraju lasu mieści się niewielka muszla koncertowa oraz restauracja. O każdej porze roku można zobaczyć tu coś ciekawego. 

 

 

 

specjal pub

Specjal Pub- jedyny taki w Polsce

Browar w Elblągu wpisuje się w jedną z najstarszych, udokumentowanych tradycji warzenia piwa w Polsce. Pierwszy przywilej mieszczaństwo elbląskie uzyskało już w 1309 roku od mistrza krzyżackiego Zygfryd von Leuchtwangen. Rozdrobnioną, często indywidualną produkcję piwa udało się skupić w bractwie browarników utworzonym w 1336 roku. W tradycji piwo silnie oparte jest na  słodzie jęczmiennym. Nic więc dziwnego, że w takim kontekście historycznym w 1872 roku powstało Towarzystwo Akcyjne „Browar Elbląski”.

Wykupiło ono, od miasta tzw. „Angielski Zdrój”, czyli lokalny dworek. Utworzony tam zakład przetrwał tylko osiem lat, po czym został przejęty w 1880 roku przez towarzystwo „Browar Angielski Zdrój” (Brauerei English Brunnen), które dokonało niezbędnych modernizacji i zaadaptowało browar do wymagających realiów rynku. Przede wszystkim wybudowano nową słodownię. Na przestrzeni kolejnych lat, szczególnie po 1890 zakład był systematycznie rozwijany i uzupełniany o najnowocześniejsze osiągnięcia technologii warzelniczej. Dzięki czemu udało się podnieść produkcyjność z 5 tys. hl, w 1890 do 85 tys. hl w 1915. Browar oprócz jasnych, opartych na tradycyjnej recepturze piw, zaadaptował również szereg piw niemieckich, jak jasne-bawarskie, leżakowe, jasne-białe berlińskie.


Prędzej czy póżniej musiało się tak stać, powstał SPECJALPUB, właściciel, GRUPA ŻYWIEC serwuje tam wszystkie swoje piwa. Lokal składa się z trzech kondygnacji. Jest czynny codziennie w godz. od 11 do 23. Budynek pubu powstał w historycznym miejscu i nawiązuje do zabudowy Starego Miasta. Od 1744 do 1945 roku w tym miejscu stała Stara, a później Nowa Giełda Zbożowa. Obiekt niemal w 100 procentach przypomina ten, który stał w tym miejscu przed laty.

źródło: polskaniezwykla.pl; bier.pl

 

Kontakt

GoodTimeCzarter

ul.Cicha 4

14-400 Pasłęk

tel +48 608-455-390

tel.+48 604-325-127

kontakt@goodtimeczarter.pl

Licznik Odwiedzin

Dziś 1

Miesiąc 405

Od początku 15313

Odwiedza Nas

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.